תשובות לשאלות חשובות ששאלתם

בזן מפעילה אתר אינטרנט, מוקד טלפוני, פעילות דיגיטלית בפייסבוק, מרכז מבקרים, פגישות שוטפות עם ארגונים סביבתיים ומובילי דעה, משתתפת בכנסים ומפגשים ברמה המקומית וברמה הארצית, ואנו מברכים על כך. פעילות בזן נעשית בשקיפות מלאה מול הרשויות בשגרה ובחירום, בעת תקלה או בעת תחזוקה שוטפת. כל אחד ואחת יכולים לפנות למרכז המידע של בזן בטלפון *5799 ולקבל תשובה על כל שאלה. בדיוק לפני שנה הקמנו את "מוקד סביבה בזן" שיענה לפניות שלכם הציבור לאורך כל שעות היממה והשבוע. מספר הטלפון במוקד הינו 5799* והוא פועל 24/7 כדי לספק מענה לשאלות שלכם בכל נושא. בנוסף למוקד, אנו מפעילים גם ניידת איכות סביבה אשר יוצאת לשטח, במידת הצורך ולבדוק את התלונות שיעלו.

נכון, איכות האוויר נמדדת ככלל במספר מדדים מרכזיים: ריכוז של חומרים אורגנים נדיפים (NMVoc), ריכוז של גופרית דו-חמצנית (SO2), תחמוצות חנקן (NOX) וחלקיקים (PM). להלן הנתונים של פליטות ממתחם בזן משנת 2009 עד 2018 בכל אחד מהפרמטרים העיקריים המודדים איכות אוויר (הנתונים הם ק"ג לשנה). בזן הצליחה להפחית עד 90% בפליטות לאוויר:

גרף PM - חלקיקים לשנים 2009 עד 2018

גרף ריכוז של חומרים אורגנים נדיפים NMVOC  לשנים 2009 עד 2018

גרף ריכוז של גופרית דו חמצנית - SO2  לשנים 2009 עד 2018

 גרף תחמוצת חנקן NOX לשנים 2009 עד 2018


קבוצת בזן, המספקת כ-60% ממוצרי הדלק במדינה, הינה בעלת חשיבות אסטרטגית למדינת ישראל, בשגרה ובחירום. מפעלי הקבוצה עומדים בתקני סביבה מחמירים ביותר ובזן תורמת באופן רחב לאיכות האוויר בכל הארץ ע"י אספקת דלקי תחבורה מתקדמים ונקיים לתחבורה. בנוסף, הקבוצה מספקת חומרי גלם לתעשיות רבות, שכוללות מאות מפעלים ברחבי ישראל, בעיקר בפריפריה.

עפ"י דוח של חברת BDO, אשר בחנה לבקשת בזן את הנתונים, פעילותה של בזן מהווה כ-50%(!) מהתוצר התעשייתי בעיר חיפה. על פי אותו דוח, התרומה הכוללת של בזן לכלכלת ישראל בשנת 2017 עמדה על כ-7 מיליארד שקל, המהווים כ-0.6% מהתוצר המקומי הגולמי. בזן מספקת 13,200 משרות – ישירות ובעקיפין וחומרי גלם לכ-300 מפעלים בכל רחבי הארץ, בעיקר בפריפריה.

ניתוח מקצועי של נתוני המשרד להגנת הסביבה מעלה תמונה שונה מזו שהצטיירה לציבור והוצגה בתקשורת. קבוצת בזן הפחיתה תוך חמש שנים 66% בפליטות בנזן משטחה ו-62% בפליטות של רכיב הנקרא NMVOC (תרכובות אורגניות נדיפות ללא מתאן). מניתוח נתוני המשרד עצמו עולה, כי בין 2016 ל-2017 הפחיתה קבוצת בזן 60 טון, המהווים 11%, ברכיב NMVOC. בפליטות בנזן הפחיתה הקבוצה 26% מסך הפליטות.

קבוצת בזן בראש ובראשונה מתחשבת בצורך של הישראלים, ורק מה שלא נמכר בישראל יוצא לחו"ל. בשנים האחרונות הממוצע מתחלק כך: כ-65% לשוק בישראל ו-35% לשוק בחו"ל. זיקוק הדלק הנעשה בישראל מאפשר שימוש בדלקים הנקיים והאיכותיים קודם כל בישראל לצורך שיפור הפליטות של כלי הרכב שהינם המזהם העקרי בישראל. יתרת הדלקים המזוקקים במילא מאותה חבית, מיוצאים לחו"ל. לדוגמא, מזוט, שבשנים האחרונות צרכנים תעשייתיים ואחרים רבים בארץ הפסיקו לצרוך אותו והחלו לצרוך גז טבעי במקומו.

מחבית נפט אחת ניתן לייצר מגוון גדול של מוצרים; במסגרת תהליך הזיקוק, בזן מכינה מחבית נפט אחת את דלקי התחבורה וחומרי הגלם החיוניים למוצרים שכולנו משתמשים בהם. את עיקר המוצרים, ביניהם, בנזין, סולר, גז בישול, דלק למטוסים, היא משווקת בתוך ישראל. למעשה, בזן מספקת למדינת ישראל כ-60% מהסולר והבנזין, ומייצרת חומרי גלם שמזינים כ-350 מפעלים בתחום הפלסטיקה.

המערכות של בזן הן אוטומטיות ואינן מתחשבות בשעות ביממה. במסגרת תהליכים של מתקני הקבוצה לעיתים סוגרים מתקן מסוים, או מפעילים אותו מחדש, ובמסגרת הזמן הזו יש עליה בפליטות. אבל כל הפעילות הזו נעשית בתיאום עם הרשויות והחוק מגביל את בזן בכמות הפליטות.

בזן משתנה בהתאם למגמות העולמיות ומתאימה את סל המוצרים שלה לשינויים העולמיים. פעילות בזן לא עוסקת רק בדלקים לתחבורה, והקבוצה מספקת אלפי חומרי גלם לתעשיות ההמשך – עבור מוצרים שמשמשים את כולנו ביומיום, כולל לתעשיית הרכבים החשמליים.

בזן שמה דגש על חדשנות וטכנולוגיות מתקדמות, ולאחרונה אף השיקה תכנית מקיפה לתמיכה וליווי של מיזמים בתחום האנרגיה ליזמים להאיץ ולקדם את מוצריהן ואת פעילותן העסקית במגע ישיר עם השוק. כך לדוגמא, בזן יצרה לראשונה בעולם את בנזין התחבורה הנקי ביותר! מדובר בבנזין המכיל מחצית מכמות הבנזן הקבועה בתקן ובכך הפחיתה את פליטות הבנזן במפרץ חיפה בעשרות אחוזים. בנוסף, בתחום הפולימרים הקבוצה מובילה באמצעות חברת כאול חדשנות במגוון פרויקטים, המקבלים מימון מהאיחוד האירופי. לאחרונה קיבלה הקבוצה אישור של רשות החדשנות לעמוד בראש מאגד (קבוצת חברות ואקדמיה, ביניהם הטכניון) שיפתח טכנולוגיות חדישות בתחום מחזור הפלסטיק. 

מטרת התכנית של בזן (תב"ע בזן), היא להסדיר את הפעילות התכנונית בתוך המתחם. במסגרת התכנית, שאושרה ע"י הועדות והגורמים הרלוונטים, תאפשר לציבור להבין ולהיות מעורב יותר במה שנעשה במפעלים. בנוסף, בזן תחליף בשטחה הקיים מתקנים ישנים בכאלה חדשים שעומדים בתקני איכות הסביבה המחמירים ביותר. כלומר, השמועות על הרחבה או הקמת מתקנים חדשים נוספים אינן נכונות. מלבד זאת, התכנית ובזן עצמה, כפופות למגבלות סביביתיות רבות המונעות הגדלה בהיקף הפליטות.
"הלפידים" של בזן הם אמצעי בטיחות סביבתיים שמקובלים בכל בית זיקוק בעולם ומטרתם לטפל בגזים ולמנוע את פליטתם לאוויר. במהלך תהליך הזיקוק נוצרים חומרים מזהמים שמועברים לטיפול בלפיד, ששורף אותם ביעילות מירבית של 99%. כאשר הלפיד גבוה, אפשר להיות בטוחים שהגזים מטופלים ולא נפלטים לאוויר. 
שאלות נוספות